Ergonomic flat temples Smoke tint base ANSI Z87.1 approved Filters UVA and UVB up to 99.9% 13% visible light transmission. 6″ D x 5.5″ W x 1.875″ H
SKU: XRDJB-SHWCR
Item Number: SB32GR
Setup charge: $65.00
Packaging: Microfiber Pouch
Boll Baxter Glasses w/ Platinum Coating
Price from: $43.99
Boll Assault Twilight Glasses
Price from: $54.99
Price from: $25.99
Ergonomic flat temples Smoke tint base ANSI Z87.1 approved Filters UVA and UVB up to 99.9% 13% visible light transmission. 6″ D x 5.5″ W x 1.875″ H
| Quantity | 24+ | 48+ | 96+ | 244+ |
|---|---|---|---|---|
| Price (each) | $29.79 | $28.84 | $27.89 | $25.99 |
Ergonomic flat temples Smoke tint base ANSI Z87.1 approved Filters UVA and UVB up to 99.9% 13% visible light transmission. 6″ D x 5.5″ W x 1.875″ H
SKU: XRDJB-SHWCR
Item Number: SB32GR
Setup charge: $65.00
Packaging: Microfiber Pouch
| Decoration method | Silkscreen |
|---|---|
| Product dimensions | 6" D x 5.5" W x 1.875" H |
| Imprint area | 2" H x 3" W on top of Pouch |
| Second imprint area | 0.1875" H x 0.75" W on right Lens |
| Made in | TW |
| Production time | 3 to 8 working days or 1 to 3 working days for rush service |
| Theme | Eyewear, Safety |
| Color | Gray |
| Products ships from ZIP | 14072-1274 |
You will receive a confirmation email after check out. Simply reply to that email attaching your art with any special instructions. A free mockup/proof will be provided for you to approve before we begin production.